Gegenpressing to taka taktyka, która polega na agresywnym atakowaniu z powrotem w sytuacji, gdy przeciwnik po stracie piłki jest nieustabilizowany. Pomysł ten zrodził się w latach 70-tych na przykładzie holenderskiej drużyny piłkarskiej. Idea taktyki była taka, by zdobyć piłkę z powrotem jak najszybciej, a po zdobyciu piłki rywal nie miał szansy na powrót do pozycji konstrukcyjnej. Właśnie Holendrzy nauczyli się w latach 80-tych, jak kontrolować tempo gry, gdy już dyktowali rytm.
Holenderski wpływ na gegenpressing i europejski futbol
Gegenpressing to taki futbol, którego podwaliny narodziły się w Holandii. Koncepcja „Total Football”, jakkolwiek związana ze szkołą holenderską, narodziła się w szwajcarskim klubie FC Sion. Totalna futbolowa rewolucja nastąpiła w wiosce Pesse, gdzie w latach 1968-1972 trenowano przyszłych członków holenderskiej kadry narodowej, a pochodzący z tamtego miejsca Rinus Michels pokładał fundamenty pod odwróconą piramidę, koncepcję futbolu, która zaczynała przynosić rezultaty już w połowie lat 70-tych.
Sukcesy Jose Mourinho dzięki gegenpressingowi
Gegenpressing to nie tylko holenderska szkoła futbolowa. To także metoda znana z sukcesów Jose Mourinho, portugalskiego trenera, który skutecznością swej drużyny zaimponował całemu światu. Mourinho potrafił tak dobierać zawodników i tak ćwiczyć tę taktykę, by była skuteczna na każdym poziomie rozgrywek. Na fali sukcesów taktyka ta była adaptowana przez wiele drużyn w całej Europie.
Gegenpressing, czyli kontrpressing, to taktyka, która zyskała na popularności w ostatnich latach. W momencie utraty piłki, zamiast wracać do defensywy i oczekiwać na ruchy przeciwnika, drużyna stosująca gegenpressing natychmiast próbuje odzyskać kontrolę nad piłką, jak najbliżej bramki rywala.
Gegenpressing w kontekście współczesnego futbolu
XXI wiek przyniósł wiele innowacji w taktyce piłkarskiej. FC Barcelona zasłynęła ze swojego stylu „tiki-taka”, polegającego na dominacji poprzez nieustanne posiadanie piłki. Jednak współczesny futbol staje się coraz szybszy, a gegenpressing jest jednym z najnowszych trendów. Zwolennicy tego stylu gry podkreślają konieczność jak najszybszego odzyskania piłki po jej stracie. Wymaga to doskonałego przygotowania taktycznego całego zespołu. Zawodnicy, którzy są najbliżej piłki, muszą natychmiast ją zaatakować, aby wywrzeć presję na przeciwniku i ograniczyć przestrzeń. Pozostali gracze muszą jednocześnie odciąć możliwości zagrania piłki do przodu przez przeciwnika.
Początki gegenpressingu
Choć taktyka szybkiego odzyskiwania piłki jest od dawna obecna w piłce nożnej, to gegenpressing w swojej obecnej formie został rozwinięty przez Borussię Dortmund pod wodzą Jurgena Kloppa w latach 2008-2015. Klopp zrewolucjonizował podejście do tego taktycznego rozwiązania. Inni trenerzy, tacy jak Jupp Heynckess czy Pep Guardiola, również chętnie stosowali wysoki pressing.
Korzyści i wady gegenpressingu
Główną zaletą gegenpressingu jest chęć natychmiastowego odbioru piłki. Zespół stara się zamknąć przestrzeń przeciwnikowi i podjąć intensywną próbę odbioru. W przypadku skutecznego odbioru, zespół posiada piłkę blisko bramki przeciwnika, co stwarza sytuację do zdobycia bramki. Wadą jest to, że jeśli przeciwnik znajdzie przestrzeń i ominie pressing, będzie miał dużo przestrzeni do stworzenia sytuacji bramkowej.
Wymagania dla zawodników stosujących gegenpressing
Zawodnicy muszą być doskonale przygotowani pod względemmotorycznym i taktycznym. Gegenpressing wymaga gry na bardzo dużej intensywności, aby dać zespołowi szansę na skuteczny odbiór. Piłkarze muszą być biegli w grze 1 na 1 w fazie obrony, podwajaniu przeciwnika i asekuracji działań w defensywie. Muszą umieć kontrolować przestrzeń przed i za sobą, aby odciąć możliwości podania przeciwnikowi. Muszą też wiedzieć, co zrobić, gdy piłka zostanie odzyskana – zgodnie z zasadą „jeśli atakujesz, myśl też o bronieniu, a kiedy bronisz, myśl też o atakowaniu”.
Podsumowanie
Gegenpressing to nowoczesna taktyka piłkarska, która zyskuje na popularności. Wymaga ona doskonałego przygotowania taktycznego i motorycznego zespołu, ale jej skuteczne zastosowanie może przynieść znaczące korzyści. Pomimo pewnych ryzyk, takich jak możliwość stworzenia przez przeciwnika sytuacji bramkowej, jeśli pressing zostanie ominięty, gegenpressing jest coraz częściej stosowany przez czołowe drużyny na świecie.
Co możemy dowiedzieć się o historii taktyki w najlepszej piłkarskiej piłce nożnej w książce „Zonal Marking: The Making of Modern European Football” Michaela Coxa?
Podróż po najnowszej historii europejskiego futbolu
Powracając do książki Coxa, możemy tam odnaleźć masę informacji i anegdot, wyjaśniać wiele kwestii, które nie są jasne dla zwykłego kibica. Książka Michaela Coxa przeniósł nas w świat piłki nożnej i pozwala nam na bardziej szczegółową analizę tego sportu, który w ostatnich latach stał się najbardziej popularnym sportem na świecie.
Ekscytująca podróż po najnowszej historii europejskiego futbolu
W podróży po najnowszej historii europejskiego futbolu warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ta gra się zmieniła oraz na to, jakie role odegrały drużyny i zawodnicy. Cox pokazuje, jak przez ostatnie kilka lat futbol ewoluował i jak zmiany te wpłynęły na jego obecną formę. Odkrywa przed nami taktyczne koncepcje, które zmieniły oblicze piłki nożnej.
Masa taktycznych niuansów, które znajdziecie w książce
„Zonal Marking: The Making of Modern European Football” to pozycja, która stanowi bogate źródło informacji na temat futbolu. To opis ruchu taktycznego, dzięki któremu Michel Platini zdobył bramkę dla Francji w finale Euro 1984, a także analiza wpływu holenderskiej szkoły voetbalu na piłkę nożną oraz na sukcesy Jose Mourinho.
Zostaw Komentarz
Zobacz Komentarze