Amp futbol – co to jest?

Amp Futbol
Amp Futbol

Czym tak właściwie jest Amp Futbol? To innowacyjna i wyjątkowa dyscyplina sportowa, która umożliwia grę piłkę nożną osobom po amputacjach. W tym artykule przedstawimy zasady gry, historię i rozwój Amp Futbolu w Polsce.

Czym jest Amp Futbol?

A&mp Futbol to dyscyplina sportowa, która powstała w Polsce w 2006 roku. W czasie gry piłka jest odbijana ręką, a nie nogą, jak ma to miejsce w piłce nożnej. Jest to możliwe dzięki temu, że zawodnicy są wyposażeni w protezy lub orzepy, które umożliwiają ruchy ręką i kontrolowanie piłki. Gra jest przeznaczona dla osób z wadami kończyn, których udział w tradycyjnej piłce nożnej jest niemożliwy. Amp Futbol to nie tylko sport, ale również sposób na rozwijanie swoich umiejętności, nawiązywanie kontaktów i poznawanie nowych ludzi.

Zasady gry w Amp Futbolu

Gra toczy się na boisku o wymiarach 40 na 20 metrów, a każda drużyna składa się z pięciu zawodników oraz jednego bramkarza. Spotkanie trwa dwie połowy, które mają po 25 minut. Celem gry jest zdobycie jak najwięcej bramek. Piłka w Amp Futbolu jest nieco mniejsza niż ta używana w piłce nożnej i wykonana jest z materiałów kuloodpornych. Zawodnicy poruszają się na protezach lub orzepach, odbijając piłkę ręką i kontrolując ją za pomocą prostetycznej ręki lub innych narzędzi. W dyscyplinie tej wprowadzono szereg specjalnych zasad, które zapewniają bezpieczeństwo uczestników gry.

Historia Amp Futbolu

Pomysł na stworzenie Amp Futbolu zrodził się w 2006 roku po przeczytaniu książki autorstwa Rafała Wilczka „Liczysz się Ty”. Autor był inspiracją dla Rafała Kowalczyka, lidera zespołu kuloodporni Bielsko-Biała. W ciągu kilku miesięcy udało się zorganizować pierwsze mecze, a dyscyplina zaczynała zyskiwać na popularności. W 2010 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu, a w 2014 roku pierwsze Mistrzostwa Świata.

Jak wyglądają rozgrywki Amp Futbolu w Polsce?

Amp Futbol jest coraz bardziej popularny w Polsce. Rozgrywki sezonu trwają w Polsce od kwietnia do sierpnia. W Polsce istnieje już Amp Futbol Ekstraklasa, w której rywalizuje kilka drużyn z całej Polski. Co roku organizowane są także turnieje, które gromadzą drużyny nawet z innych krajów. Kibice doceniają tę dyscyplinę za unikalny charakter i zawodników, którzy przykładają dużą wagę do fair play.

Reprezentacja Polski w Amp Futbolu

Reprezentacja Polski w Amp Futbolu jest niezwykle aktywna i z powodzeniem reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej. W 2021 r. polska drużyna zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Europy w Amp Futbolu w Berlinie. Polscy zawodnicy są uważani za niezwykle utalentowanych oraz za jednych z najlepszych graczy w Europie.

Turnieje Amp Futbolowe w Polsce

Amp Futbol Ekstraklasa to najwyższy poziom rywalizacji w Polsce. W jego skład wchodzi kilka drużyn z wielu rejonów kraju. Oprócz turniejów rangi ogólnopolskiej, w Polsce odbywają się również turnieje rangi międzynarodowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce w 2022 roku będzie goszczenie przez Polskę Mistrzostw Europy w Amp Futbolu. To będzie wyjątkowa szansa na promocję tej dyscypliny w całej Europie.

Drużyny występujące w Amp Futbol Ekstraklasie

Aktualnie w rozgrywkach Amp Futbol Ekstraklasy występuje 6 drużyn – Kuloodporni Bielsko-Biała, AMP’on Krosno, GTS BEC Lublin, Legia Warszawa, Lechia Zielona Góra oraz Orliki Warszawa. Wszystkie drużyny są dobrze zorganizowane i posiadają doświadczonych zawodników z polskimi i zagranicznymi akcentami.

Kto może grać w Amp Futbolu?

Amp Futbol to dyscyplina sportowa dla osób z niepełnosprawnością po amputacjach. Gra ta pozwala na rozwijanie swoich umiejętności sportowych i nawiązywanie nowych znajomości. W Polsce istnieje kilka klubów sportowych, które uprawiają ten sport.

Zawodnik bez jednej lub dwóch kończyn

Gra w Amp Futbolu jest dostępna dla wszystkich zawodników z jedną lub dwoma amputowanymi kończynami. Wprowadzenie protez i orzepów umożliwiających przemieszczanie się oraz kontrolowanie piłki pozwala na równość szans między zawodnikami i daje każdemu z nich równe szanse w rywalizacji. Amp Futbol jest dyscypliną, która pomaga pokonywać granice i realizować marzenia.

Najlepsi zawodnicy Amp Futbolu w Polsce w 2021 roku

Rok 2021 był wyjątkowy dla Amp Futbolu w Polsce. W tym okresie odbyło się wiele turniejów, a wielu zawodników Amp Futbolu zaprezentowało się z bardzo dobrej strony. Wiele drużyn pochwaliło się nie tylko świetnymi wynikami, lecz także najskuteczniejszymi zawodnikami w sezonie. Wyróżnił się Mirosław Szymczyk z Kuloodpornych Bielsko-Biała, który zdobył nagrodę dla najlepszego zawodnika sezonu 2021 w Amp Futbol Ekstraklasie.

Wprowadzenie do Amp Futbolu

Piłka nożna, najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie, ma wiele odmian. Można ją uprawiać na trawie, hali czy piasku. Ale dziś skupimy się na niezwykłej rywalizacji wspaniałych sportowców, którzy każdego dnia pokonują swoje słabości. Przedstawiamy Amp Futbol – sport, który pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Czym jest Amp Futbol?

Amp Futbol to specyficzna odmiana piłki nożnej, w której biorą udział zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej (gracze z pola) lub kończyny górnej (bramkarze). Mecze rozgrywane są z wykorzystaniem kul, które stają się nieodłącznym elementem tej rywalizacji.

Historia Amp Futbolu: Od USA do Polski

Amp Futbol narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. XX wieku. Pierwsze mecze i treningi organizowano już w 1980 roku w mieście Bellevue, gdzie powstał również pierwszy związek Amp Futbolu na świecie – Amputee Soccer International. Pierwsze mistrzostwa świata w amp futbolu rozegrano w 1987 roku, a pierwszy mistrzowski tytuł zdobyła reprezentacja Salwadoru.

Początki Amp Futbolu w Polsce sięgają roku 2011, kiedy na zgrupowanie kadry przyjechało 13 zawodników. W marcu 2012 roku powstała Reprezentacja Polski, a na pierwszego trenera mianowano Marka Dragosza. Największym sukcesem polskiego Amp Futbolu są dwa trzecie miejsca Mistrzostwach Europy, zdobyte w 2017 i 2020 roku.

Regulamin AMP Soccer: Co musisz wiedzieć?

Regulamin Amp Futbolu bazuje na zasadach piłki nożnej, ale z pewnymi modyfikacjami. Mecze rozgrywane są na boisku o długości 55-65 metrów i szerokości 35-45 metrów. Mecze trwają 50 minut (2 x 25 minut), a drużyna składa się z sześciu zawodników z pola plus bramkarz.

przęt do gry w Amp Futbol: Czego potrzebujesz?

Podstawowym sprzętem używanym przez ampfutbolistów są kule, które są niezbędne do poruszania się na boisku. Na rynku dostępne są specjalne kule o zwiększonej odporności, dedykowane do tej dyscypliny.