Zarobki piłkarzy za mistrzostwa Europy

zawodnicy pilki noznej
fot. Master1305

Piłkarze na całym świecie nie zarabiają wyłącznie ze względu na obowiązujące ich kontrakty w klubie, z którym związani są umową. Zawodnicy, którzy grają w piłkę nożną, mają kilka źródeł dochodu, na które składają się także sponsoring, reklama, współprace, czy występy w reprezentacji narodowej na największych imprezach na świecie. W 2024 roku na niemieckich boiskach odbędzie się EURO 2024 i jest to doskonała szansa dla graczy, aby podreperować swój budżet. Każda federacja, która zakwalifikuje się na EURO i weźmie udział w fazie grupowej turnieju finałowego, zgarnie potężne pieniądze. Polski Związek Piłki Nożnej część tej kwoty przeznaczy zawodnikom, którzy zgarną wielkie środki!

Ile zarabiają polscy piłkarze?

Temat zarobków polskich piłkarzy to obszar, który budzi wiele zainteresowania i dyskusji w społeczeństwie. Pomimo że kwoty, jakie zarabiają, są zróżnicowane w zależności od wielu czynników, można przyjrzeć się ogólnym trendom i średnim zarobkom w różnych ligach piłki nożnej.

W Polsce średnie zarobki piłkarzy w PKO BP Ekstraklasie mocno się wahają. Dla młodszych i mniej doświadczonych zawodników wynoszą one kilka, kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, podczas gdy dla bardziej znanych i utalentowanych graczy kwoty te sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych w ciągu jednego miesiące. Trzeba zaznaczyć, że zarobki piłkarzy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce są wysokie w porównaniu ze średnią krajową, czy przeciętnymi zarobkami każdego Polaka, lecz te kwoty są stosunkowo niskie w porównaniu do zarobków piłkarzy występujących w bardziej rozwiniętych ligach europejskich.

Gdy spojrzymy na polskich piłkarzy grających za granicą, szczególnie w renomowanych ligach, takich jak angielska Premier League, hiszpańska La Liga czy niemiecka Bundesliga, to zarobki znacznie się zwiększają. Topowi piłkarze mogą tam zarabiać nawet kilka milionów euro rocznie. Przykładowo, Robert Lewandowski, jeden z najbardziej znanych polskich piłkarzy, należy do grona najlepiej zarabiających zawodników na świecie.

Należy również zauważyć, że poza wypłatami z klubów, polscy piłkarze mogą czerpać dochody z różnych dodatkowych źródeł. Im piłkarz jest bardziej rozpoznawalny, wyróżnia się na boisku, notuje dobre wyniki, tym łatwiej mu o współpracę z czołowymi markami w kraju, czy na świecie. Sponsoring, reklama, udział w programach partnerskich czy nawet sprzedaż własnych produktów to tylko niektóre z możliwości, które przynoszą dodatkowe dochody i potrafią znacząco podreperować budżet zawodnika.

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy występy na mistrzostwach Europy reprezentacji narodowej wiążą się z pieniędzmi wypłacanymi federacji przez UEFA. O jakich środkach finansowych mowa w przypadku ME 2024? Zdaniem ekspertów, którzy dotarli do tych informacji biało-czerwoni po wywalczeniu awansu na EURO otrzymają 25% kwoty bonusowej w wysokości 9,25 mln euro (43 mln złotych), która zostanie przekazana Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej przez UEFA.

Nie tylko tytuł, ale i pieniądze. Tyle polscy zawodnicy dostali za mistrzostwa świata

Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej w Katarze były ostatnią tak dużą imprezą, na której wystąpiła reprezentacja Polski. Ostatni mundial był rekordowy pod kątem środków, jakie Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wypłaciła poszczególnym federacjom, które zakwalifikowały się do turnieju finałowego. Występ na MŚ i możliwość walki o najważniejszy puchar na świecie to olbrzymi prestiż, ale również szansa na dodatkowy zarobek. Wspomniane kwoty FIFA przekazała federacjom, które później odpowiednią część wypłaciły zawodnikom reprezentującym kraj w Katarze.

Choć wokół pieniędzy i męskiej reprezentacji narodowej na MŚ w Katarze narosło wiele historii, związanych z polityką i obietnicą ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o dodatkowych środkach finansowych po wyjściu z grupy, to dziś zajmiemy się wyłącznie faktami. Na jakie pieniądze ze względu na udział na mundialu mogli liczyć polscy zawodnicy?

Ze względu na awans Polski na turniej finałowy w Katarze PZPN otrzymał od FIFA około 10,5 milionów dolarów. Oczywiście całość tej kwoty nie zasiliła kont piłkarzy. Zdaniem ekspertów oraz dziennikarzy zawodnicy otrzymali maksymalnie 40% ostatecznej sumy nagród.

Piłka nożna vs. siatkówka. Ile zarabiają zawodnicy?

W Polsce piłka nożna jest najpopularniejszą grą zespołową, jednak to w siatkówce Polacy odnoszą większe sukcesy. Siatkarzy należy zaliczyć do grona najbardziej utytułowanych graczy, którzy przywożą medale z największych imprez na świecie. W 2023 roku polska drużyna wygrała mistrzostwa Europy w siatkówce i została najlepszą drużyną narodową na Starym Kontynencie. Dziennikarze i eksperci dotarli do informacji dotyczących premii za to osiągnięcie. Jakie były zarobki na mistrzostwach Europy reprezentantów Polski? Ich zdaniem polscy siatkarze, którzy zdobyli złoty medal mistrzostw Europy, pokonując reprezentację Włoch, otrzymali czek w wysokości 500 tysięcy euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 2 miliony złotych. Oczywiście to bardzo duża suma pieniędzy, jednak gdy porówna się tę kwotę z sumami, jakie mogą otrzymać piłkarze za różne sukcesy, w tym te w kadrze narodowej na EURO, czy mistrzostwach świata, to szybko dojdziemy do wniosku, że jest ona mniejsza.

Warto podkreślić, że zarobki zawodowych siatkarzy są zwykle niższe niż zarobki piłkarzy, ale wciąż mogą być znaczące, szczególnie dla tych grających w najlepszych ligach i reprezentacjach narodowych. Podobnie jak w przypadku piłki nożnej, zarobki siatkarzy składają się z różnych źródeł, takich jak wynagrodzenie klubowe, premie, kontrakty sponsorskie oraz inne dochody pochodzące z ich udziału w zawodach i imprezach sportowych.