Tie break w tenisie – tie-break w siatkówce – czym jest tie-break?

Tie-break w siatkówce

W tenisie i siatkówce spotykamy się z terminem tie break. Co to takiego? Jak go rozgrywamy? W jakich sytuacjach jest stosowany? Na to i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czym jest tie-break?

Definicja tie-breaka

Tie break to specjalny sposób rozstrzygania nierozstrzygniętego inaczej remisu w sporcie, w szczególności w tenisie i siatkówce.

Tie-break w tenisie i siatkówce

Tie break rozgrywa się zarówno w tenisie jak i w siatkówce. Na czym polega zasada tie-breaka? W tenisie rozgrywa się go po tym, gdy stan po czterech setach wynosi 2:2. W siatkówce decydujący tie-break zostaje rozegrany w piątym secie meczu.

Pochodzenie tie-breaka

Nazwa „tie-break” została wprowadzona w 1970 roku przez Jamesa Van Alena. Przyjęła się ona w tenisie i jest do dziś wykorzystywana w tej dyscyplinie sportu. W siatkówce pojawił się nieco później, bo w 1998 roku.

Jak rozgrywać tie-break?

Reguły tie-breaka w tenisie

W tenisie tie-break to rozgrywka do siedmiu punktów, z tą różnicą, że każda wygrana piłka skutkuje przyznaniem punktu. Zmiana stron następuje po każdych sześciu rozegranych punktach. Gra toczy się do momentu uzyskania przewagi dwóch punktów nad przeciwnikiem, przy czym wynosić może maksymalnie do dziewięciu punktów.

Zasady tie-breaka w siatkówce

W siatkówce tie-break rozgrywany jest do 15 punktów, przy czym każda wygrana piłka skutkuje przyznaniem punktu. Przy remisie 14:14, rozgrywana jest dogrywka. Zmiana stron następuje po każdych siedmiu punktach. W siatkówce, w przeciwieństwie do tenisa, nie ma możliwości uzyskania przewagi dwóch punktów.

Przykłady jednojęzyczne

W tenisie: w ostatnim secie mogą być tylko trzy piłki, jeśli zawodnicy osiągną wynik 6-6. W siatkówce: w przypadku wyniku 25-25 w piątym secie, rozgrywa się tie-break, czyli tzw. super tie-break do 15 punktów.

Kiedy gra się tie-breaka?

Tie-break w 5 secie w tenisie

W tenisie tie-break rozgrywany jest po czterech setach, a więc w przypadku remisu 2:2. W piątym secie (decydującym secie) gra toczy się bez tie-breaka, a stan po czterech setach wynosi 2:2.

W przypadku siatkówki tie-break rozgrywany jest w piątym secie meczu. Gra toczy się do 15 punktów, a każda wygrana piłka skutkuje przyznaniem punktu.

Tie-break w innych sportach

Tie-break funkcjonuje też w innych dyscyplinach sportowych. W piłce nożnej i hokeju rozgrywa się dogrywkę, która decyduje o zwycięstwie drużyny. W koszykówce z kolei, dogrywka nazywa się „overtime” i trwa pięć minut, podobnie jak w hokeju na lodzie.

Przewaga czy remis?

Przewaga w tie-breaku

W tenisie możliwe jest uzyskanie przewagi dwóch punktów nad przeciwnikiem, co decyduje o zwycięstwie w tie-breaku.

Remis w tie-breaku

W siatkówce przy wyniku 14:14 rozgrywa się dogrywka, a w tenisie tie-break kończy się, gdy jeden z graczy zdobędzie siedem punktów.

Decydujący tie-break w piątym secie

Decydujący tie-break w tenisie jest kluczowy w przypadku remisu 2:2. W piątym secie nie ma możliwości uzyskania przewagi dwóch punktów nad przeciwnikiem, co może prowadzić do niezwykle wyrównanej rozgrywki.