Ile trwa mecz piłki ręcznej? Zasady gry w piłkę ręczną

Gra pasywna w piłce ręcznej
Gra pasywna w piłce ręcznej

Piłka ręczna to gra zespołowa, w której dwie drużyny rywalizują o zdobycie punktów, próbując wrzucić piłkę do bramki przeciwnika. Gra ta jest znana również jako piłka ręczna. Piłka używana w tej dyscyplinie jest okrągła i wykonana z gumy lub skóry.

Definicja piłki ręcznej

Piłka ręczna to gra zespołowa, w której dwie drużyny rywalizują ze sobą, próbując zdobyć jak najwięcej punktów poprzez wrzucenie piłki do bramki przeciwnika.

Zawodnicy w drużynie

Każda drużyna składa się z siedmiu zawodników, w tym jednego bramkarza i sześciu polowych zawodników. Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała oprócz nóg i przekraczać linie boiska.

Zasady i cele gry

Celem gry w piłkę ręczną jest zdobycie jak największej liczby goli przez wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Gra ta polega na szybkim rozgrywaniu piłki, strategii, zwinności i celności rzutów.

W świecie sportu zespołowego czas gry jest kluczowym elementem. Piłka ręczna, dynamiczna i pełna emocji, rządzi się swoimi prawami. Podzielmy się z Tobą sekretami czasu meczu ręcznej rywalizacji!

Krótka Przerwa, Długi Mecz Mecz piłki ręcznej dzieli się na dwie równe połowy, łączy je przerwa trwająca 10 minut. To 60 minut zwartego zmagań, a czasami nawet dłużej, jeśli ręka sędziego wskazuje na przystanek zegara.

Czas Głównego Spotkania

60 Minut Mistrzostwa W obliczu szarży i ruchomej akcji, czas meczu piłki ręcznej to 60 minut składające się z dwóch połów: każda trwa połowę całego czasu gry.

Złamania, Fauli i Rzutów Wolnych Kiedy piłka zwalnia, zegar niekoniecznie również. To, ile trwa mecz piłki ręcznej, zależy od tego, czy dojdzie do przewinień, które zmuszą zegar do drżenia dłużej.

Czas trwania meczu piłki ręcznej u juniorów

Czas Młodszych Odkrywców Dla młodzików i juniorów czas gry jest zgodny z ich wiekiem. Rozgrywka skraca się o 5 minut na połowę, aby dostosować się do ich energetycznych temp.

Dogrywka w piłce ręcznej ile trwa?

Gra Trwa Nadal! Kiedy czas jest niedostateczny dla decydującego trafienia, dogrywka wkracza na scenę. Dwukrotna pięciominutowa dawka z przerwą, a jeśli to nie wystarczy, kolejna dogrywka lub rzuty karne przynoszą wyznacznik.

Upływający czas

W piłce ręcznej czas nie stoi w miejscu. Wyjątkowe akcje, faule i przerwy time-outu mogą wydłużyć tempo gry.

Jak długo trwa mecz piłki ręcznej?

Mecz piłki ręcznej podzielony jest na dwie połowy po 30 minut każda. Czas gry dla młodszych juniorek może wynosić 2 x 25 minut.

Czas przerw między połowami

Po zakończeniu pierwszej połowy i przed rozpoczęciem drugiej, drużyny mają przerwę trwającą zazwyczaj 10-15 minut. Czas ten jest wykorzystywany przez zawodników i trenerów do odpoczynku, taktycznych ustaleń i regeneracji sił.

Zasady dotyczące dogrywki

W przypadku remisu po regulaminowym czasie gry, drużyny mogą przejść do dogrywki, która trwa zazwyczaj 2 x 5 minut. Jeśli i po dogrywce wynik jest remisowy, mecz może być rozstrzygany poprzez rzuty karne.

Zasady gry w piłkę ręczną

Mecz rozpoczyna drużyna, która wygrywa losowanie. Piłka jest wznowiona z linii środkowej boiska. Po zdobyciu gola, gra jest wznowiona również z linii środkowej przez drużynę przegraną w ostatniej akcji.

Ograniczenia dotyczące posiadania piłki

Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała oprócz nóg. Jeśli zawodnik przekroczy linię boiska lub dwukrotnie dotknie piłki, następuje zmiana posiadania.

Spowolnienie lub zatrzymanie meczu

Niektóre sytuacje mogą spowolnić lub zatrzymać mecz, na przykład w przypadku faulu, kontuzji lub wykonywania rzutu karne. W takich przypadkach sędzia może zażądać czasu gry lub czasu technicznego.

Boisko do piłki ręcznej – wymiary i wyposażenie

Boisko do piłki ręcznej ma specjalnie oznaczone pola bramkowe, linie środkowe i linie boczne. Pola bramkowe są miejscem, gdzie znajdują się bramki, do których drużyny próbują wrzucić piłkę.

Wymiary bramki i specjalne obszary

Wymiary bramki w piłce ręcznej wynoszą 3 metry szerokości i 2 metry wysokości. Na boisku znajdują się także specjalne obszary, takie jak pola karnego i pola rzutu wolnego.

Wyposażenie bramkarza

Bramkarz w piłce ręcznej jest wyposażony w specjalną odzież ochronną, taką jak ochraniacze na klatkę piersiową, ochraniacze na nogi, rękawice bramkarskie i kask.

Zasady dotyczące rzutów i bramki

Rzut wolny

Rzut wolny jest przyznawany w przypadku popełnienia faulu przez drużynę przeciwną. Zawodnik wykonujący rzut wolny musi stać w miejscu, w którym został popełniony faul, i próbować wrzucić piłkę do bramki.

Rzut karny

Rzut karny jest przyznawany w przypadku popełnienia poważnego faulu lub przekroczenia zasad przez drużynę przeciwną. Zawodnik wykonujący rzut karny rozpoczyna akcję z linii rzutu karnego, stojąc naprzeciwko bramkarza.

Zasady dla bramkarza

Bramkarz ma za zadanie obronić strzał przeciwnika i uniknąć, by piłka trafiła do bramki. Może on poruszać się w polu bramkowym, ale musi pozostawać na nogach, dopóki przeciwnik nie wykonuje rzutu na bramkę.